Kluczowe pytanie brzmi “co to znaczy nadmiarowe?” zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jestem dzisiaj przedsiębiorcą bez stałych zarobków oraz jednocześnie jestem jedynym źródłem pieniędzy dla naszej rodziny. Tu przedstawię mój bardzo subiektywny punkt widzenia, z którym absolutnie nie musicie się zgadzać:

Inwestowanie dla dzieci, czyli własny program oszczędzania

Czynsze nie koniecznie muszą podążać za zmianami oprocentowania. Ale z drugiej strony jeśli wszysko drożeje (co jest w pewnym sensie odwzorowane w stopach procentowych) to czynsze też w pewnym momencie idą w górę. Nie do końca zgadzam się z taką prostą korelacją pomiędzy dostępnością kredytów i wysokością czynszów.

Ale nie rozumiem do końca skąd ta inna opłacalność przy różnych stopach. Przecież nadpłacając np. 55 555 i skracając przez to okres kredytowania o np. 5 lat (biorę pod uwagę skrócenie okresu kredytowania, nie zmniejszenie raty) to okres kredytu będzie skrócony o ostatnie 5 lat, a nie wiadomo jakie stopy będą za np. 75 lat. Czy źle mówię?

Jak widać w moim scenariuszu nadpłata kredytu z poniesieniem kosztów prowizji jest praktycznie nieopłacalna w wariancie bez zawarcia aneksu. Dlaczego? Bo do zakończenia okresu prowizyjnego pozostało raptem 6 miesięcy, a prowizja wynosi aż 6,5%.

To bardzo ważne. W przeciwnym razie możemy stanąć przed koniecznością sięgnięcia po środki gromadzone dla dzieci w zupełnie innych okolicznościach – na przykład, gdy przytrafi się nam przejściowy kryzys, utrata pracy lub konieczność spłaty przeterminowanego zadłużenia. To może zniweczyć nasz plan inwestycji, przekreślić lata oszczędzania oraz wiązać się z poniesieniem kosztów lub strat. A zatem: najpierw poduszka finansowa!